F.A.Q

Dočítal som sa o andropauze aj LOH. Aký je medzi tým rozdiel?

Ide o pomenovanie rovnakého syndrómu rôznymi názvami. Najpoužívanejší názov je LOH – late onset hypogonadism. Andropauza sa v súčasnosti neodporúča používať ako názov. Môžete sa stretnúť aj s názvom mužský prechod, syndróm starnúceho muža – aging male a pod.

Ak mám príznaky LOH a chcem to riešiť, čo mám urobiť?

Môžete sa priamo objednať na našej webovej stránke cez kontaktný formulár, telefonicky alebo emailom. Tiež môžete povedať o probléme vášmu všeobecnému lekárovi a odporučí vám andrologické vyšetrenie.

Čo ma čaká pri návšteve andrologickej ambulancie? Aké vyšetrenia?

Nemusíte sa ničoho obávať. Vyšetrenia sú nebolestivé, nie je dôvod na obavy. Vyšetrenie pozostáva z rozhovoru, objektívneho vyšetrenia, ultrasonografie a odberu krvi.

Ako dlho trvá, kým dostanem liečbu od prvej návštevy?

Aby sme pacienta nastavili na úvodnú liečbu, väčšinou postačujú dve návštevy u lekára.

Ako často musím chodiť na kontrolu, ak už mám liečbu?

V liečbe LOH sa používa niekoľko metód substitúcie testosterónu. Najpoužívanejšia aj s najlepšími výsledkami je liečba pomocou intramuskulárnych injekcií testosterónu. Ide o depotné formy, kedy sa injekcia podáva 1x za 3 mesiace. Pacient pri tejto liečbe navštevuje ambulanciu 1x za 3 mesiace. Existujú aj iné formy aplikácie a pri tých sú kontroly tiež cca 1x za 2-3 mesiace. Je to ale individuálne a interval kontroly sa upravuje podľa potreby.

Ak už mám v liečbe testosterón, dokedy ho musím užívať? Do konca života?

Nie, do konca života sa pri LOH testosterón nepodáva. Liečba je dočasná. Ide o to, aby sme na prechodné obdobie substituovali testosterón u pacienta. Toto obdobie je individuálne. Môže trvať rok, ale aj niekoľko rokov.

Aké nežiaduce účinky môžem očakávať pri liečbe testosterónom v injekciách?

Práve pri tomto spôsobe podávania testosterónu sa stretávame s najnižším výskytom nežiadúcich účinkov. Najčastejšie pacienti udávajú miernu bolesť v mieste vpichu injekcie.

Mám sa obávať karcinómu prostaty pri liečbe testosterónom? Čítal som, že testosterón je “živnou pôdou pre karcinóm prostaty“?

Je pravda, že testosterón ma významnú úlohu vo vývoji a priebehu karcinómu prostaty, ale nemusíte sa obávať. Každý pacient, u ktorého zvažujeme liečbu testosterónom, musí mať vyšetrenú prostatu a v prvom rade musí byť vylúčené akékoľvek podozrenie na karcinóm prostaty. Absolvuje urologickú preventívnu prehliadku a odber krvi na onkomarker /to väčšinou pri prvej návšteve/. Ak je vylúčená prítomnosť alebo podozrenie na karcinóm, až potom môžeme uvažovať o liečbe testosterónom. V priebehu liečby je pacient pravidelne kontrolovaný, preto nie je dôvod na obavu z karcinómu prostaty pri liečbe testosterónom.

Mám príznaky LOH, navštívil som urológa, zobral mi testosterón a bol v norme, ako mám ďalej postupovať?

Príznaky ako pri LOH môžu a často mávajú aj iné príčiny, ako je nízka hladina testosterónu. Môže sa jednať o ochorenia štítnej žľazy, metabolický syndróm, fyzické a psychické vyčerpanie, neurologické ochorenia. Ak je vylúčené LOH, je nutné pátrať po ďalších možných príčinách.

Mám v liečbe testosterón, ale erekcia sa nezlepšila. Je možné pri liečbe testosterónom užívať aj nejaké lieky na erekciu?

Áno. A je to aj veľmi častá kombinácia s výbornými výsledkami a efektom. Samotná liečba testosterónom nie je liečba erekcie!

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.